Pozycjonowanie SEO

Pozycjonowanie SEO

Czym jest SEO? Jest to Search Engine Optimization czyli działania promujące serwisy internetowe w wyszukiwarkach, prosto pisząc pozycjonowanie stron Internetowych. Każdy właściciel strony Internetowej najczęściej firmowej chciałby aby jego strona znajdywała się na pierwszym miejscu wyszukiwania lub na pierwszych pozycjach wyszukiwarki. Jak tego dokonać? W dalszej części artykułu przedstawię podstawy pozycjonowania przy użyciu tylko bezpłatnych sposobów i podzielę się moim małym doświadczeniem związanym z pozycjonowaniem stron Internetowych.

 

Rozpoczęcie pracy nad pozycjonowaniem

seomarketingZ góry zakładam, że pozycjonowaniem zajmuje się pod wyszukiwarkę google ponieważ jest najpopularniejsza i najprościej się pozycjonuje pod tą wyszukiwarkę, a w  dodatku  google udostępnia wiele darmowych narzędzi pomagających pozycjonowaniu. Jeżeli mamy założoną nową witrynę Internetową pierwszym krokiem jest dodanie domeny strony do wyszukiwarki google pod tym linkiem http://www.google.com/addurl.html jednak należy posiadać konto w google np. email pod gmail.com i gdy zalogujemy się do naszego konta pojawi się prosty box gdzie należy wpisać adres URL nowej strony Internetowej np. blog.watigraf.pl przepisać odpowiedni kod antyspamowy i przesłać żądanie. Google informuje, że nie może przewidzieć ani zagwarantować terminu pojawienia się strony w wyszukiwarce, ani tego czy w ogóle się pojawi, ale bez obaw jeśli dokonamy kilka dodatkowych czynności na pewno się pojawi. W moim doświadczeniu pierwsze zaindeksowanie nowej witryny odbywało się po upływie 3 tygodni i jest to tylko indeksacja nie wpływająca na wynik wyszukiwania. Najprostszym sposobem aby sprawdzić czy nasza strona została już zaindeksowana jest wpisanie prostego polecenia w wyszukiwarce google np. site:blog.watigraf.pl i w tym przypadku gogle wyświetli całą zaindeksowaną zawartość podanego adresu strony po poleceniu „site:”

Ciekawym narzędziem od google pomagającym w pozycjonowaniu są narzędzia dla webmasteraów po zalogowaniu na swoje konto dostajemy do nich dostęp. Po zalogowaniu należy dodać swoją witrynę do narzędzi klikając dodaj nową stronę i wpisując jej adres URL. Google poprosi o weryfikację witryny czy aby na pewno jesteśmy jej właścicielami na kilka sposobów np. dodanie meta tagu do strony głównej lub przesłanie na serwer odpowiedniego pliku HTML. Po zweryfikowaniu mamy dostęp do narzędzi dla webmastera dla przypisanej strony Internetowej i możemy dodać mapę witryny czyli sitemap.xml oraz sprawdzać status indeksowania strony i na jakie słowa kluczowe najbardziej jest wyszukiwana nasza strona, ale takie informacje będziemy mogli zobaczyć po dłuższym czasie gdy nasza strona posiedzi trochę w sieci a google kilka razy sobie ją zaindeksuje.

 

Pozycjonowanie strony Internetowej

webdesignGdy mamy za sobą podstawowe czynności dodania strony do google należy zapewnić stronie linki zewnętrzne prowadzące do witryny. Adres naszej strony będący odsyłaczem czy też łączem można udostępniać na forum po prostu gdzie to tylko możliwe jest nawet możliwość wykupienia wymiany linkami, ale będę pisał tylko o darmowych sposobach. Jest coś takiego jak katalogi stron Internetowych, które miewają nazwę Katalog SEO, w których zamieszcza się krótki opis o stronie i łącze prowadzące do naszej strony. Google zezwala na takie praktyki, a darmowych katalogów jest bardzo wiele. Zalecam dodawanie strony do maksymalnie 5 katalogów dziennie ponieważ może to negatywnie wpłynąć na wyszukiwanie w google z powodu szybko rosnącej ilość linków prowadzących do naszej strony. Ważne aby w każdym katalogu opisy strony różniły się od siebie, a nasza strona miała w swojej treści dużo słów kluczowych związanych z naszą stroną np. w moim przypadku o grafice komputerowej. W google jest jeszcze coś takiego jak PageRank czyli wartość liczbowa od 0 do 10 oznaczająca jakość witryny. Im wyższy PageRank tym lepiej np. jeśli jakiś katalog seo ma PageRank=6 to wartość wpisu do niego będzie lepsza niż w katalogu o PageRank=2. Od pewnego czasu w google jest coś takiego jak g+1 czyli jeśli mamy konto na google+ możemy wciskać plus jedynki każdej stronie jaka nam się podoba lub jeśli znajduje się na niej coś ciekawego, a tym samym pokazać innym użytkownikom g+ ciekawe strony www i właśnie dodawanie plus jedynek też wspomaga pozycjonowaniu stron pod google im więcej osób kliknie w plus jedynkę na naszą stronę tym lepiej to wpływa na SEO.

Jeśli założymy nową stronę Internetową firmy, która ma dużą konkurencje w okolicy lub na rynku może być trudne przebić się przez pozostałe strony Internetowe o podobnej tematyce lub podobnych słowach kluczowych więc w niektórych przypadkach może być ciężko uzyskać pierwsze miejsce w wyszukiwarce i należałoby wtedy skorzystać z płatnych katalogów lub wynająć firmę specjalizującą się w pozycjonowaniu, która używa specjalnych narzędzi do tego przeznaczonych. Wysoki wynik wyszukiwania uzależniony jest od wysokości PageRank oraz ilości linków prowadzących do Twojej witryny, które też mają wysoki PageRank. Aby samemu osiągnąć wysoki wynik przy dużej konkurencji innych stron trzeba nad tym spędzić sporo czasu i tak jak pisałem uzbroić się w cierpliwość aż google Twoje działania zinterpretuje i oceni jakość wartościową pod względem wyszukiwania Twojej strony.

 

seo2Gdy pracowałem dla pewnej firmy miałem za zadanie pozycjonowanie strony firmowej pod angielskie słowa kluczowe o dość popularnych słowach i pozycjonowanie było dość ciężkie, ale z udanym skutkiem. Kolejna strona była prosta ponieważ tematyka oraz dobrane słowa kluczowe były rzadkie i strona szybko wypozycjonowała mi się na pierwsze miejsce. Najcięższym zadaniem jakie miałem było pozycjonowanie hiszpańskiej strony pod hiszpańskie google.es gdzie strona w ogóle nie była zaindeksowana. Udało mi się zaindeksować i wypozycjonować na klika branżowych słów kluczowych po hiszpańsku, ale ciężka to była praca zmagająca się z hiszpańskimi katalogami firm i katalogami seo.

 

Ilustracja tego artykułu pochodzi z bazy obrazów seriwsu fotolia.pl

Udostępnij na Social Media: