Joomla i WordPress ostateczne starcie

Joomla i WordPress ostateczne starcie

Wordpress jest najczęściej wybieranym system zarządzania treścią na świecie ze względu na prostotę. Kolejnym popularnym CMS jest Joomla. Pracuje na obydwóch systemach i opiszę swoje podejście do obydwóch systemów. Jeden lepszy, drugi gorszy ? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

 

Użyteczność systemu CMS

CMSCMS czyli w skrócie system do zarządzania stroną Internetową z panelem administratora do edycji treści i funkcjonalności strony WWW. O systemie CMS pisałem kiedyś na blogu w artykule pt. System zarządzania treścią - CMS
Jest wiele systemów CMS tj. WordPess, Joomla, Drupal i inne typowo pod sklepy Internetowe tj. Magento czy Prestashop. Ja porównam dwa pierwsze, z których korzystam i mam wyrobioną swoją indywidualną opinię.
WordPress i Joomla to dwa najpopularniejsze CMSy jednak WP ma ogromną liczbę użytkowników, a statystyki z bieżącego roku pokazują że ponad 40% stron Internetowych na świecie są wykonane na WordPress. Systemy CMS pomagają w szybkiej edycji treści i mają swoją użyteczność przy prowdzaeniu serwisów o częstej aktualizacji treści ponieważ przyśpiesza to pracę. WordPress jest dedykowanym system do blogowania, ale można go rozbudowywać o wiele funkcjonalności. Joomla natomist jest zaawansowanym systemem dla większych stron, która dodatkowo ma funkcję bloga czy aktualności. Oba systemy mają szerokie zastosowanie przy tworzeniu stron Internetowych gdzie WordPress jest najpopularniejszy.

 

Dlaczego WordPress to najczęściej wybierany CMS ?

WP AdminJest prosty w opanowaniu i bardzo intuicyjny, posiada ogromną bazę darmowcyh szablonów stron Internetowych do wypełnienia swoją treścią, posiada dużą bazę darmowych wtyczek, które rozszerzają funkcjonalność strony WWW np. rozszerzenie o sklep Internetowy, możliwość rezerwacji i wielu innych funkcjonalności. W zasadzie WP to goły system do edycji treści, ale żeby go rozbudować o dodatkowe funkcje trzeba instalować wtyczki i je konfigurować. Wadą tego rozwiązania są luki bezpieczeństwa i jeśli wtyczki nie są aktualizowane przez autorów to strona jest podatna na ataki hakerskie. Zasada jest prosta najlepiej instalować wtyczki, które często są aktualizowane przez ich twórców i instalować możliwie jak najmniejszą ilość wtyczek w systemie WP, zmniejsza to wtedy ryzyko ataków. Popularność WP ma spory apetyt na działania hakerów przez bardzo dobrą znajomość struktury WordPress i luk we wtyczkach. Jednak stosowanie powyższej prostej zasady i odpowiednie zabezpieczenie WP minimalizuje ryzyko. Od jakiegoś czasu WordPress wprowadził możliwość włączenia automatyczych aktualizacji i wszystko działa na autopilocie jeśli używa się sprawdzonych autorów dodatków, którzy na bieżąco aktualizują omawiane wtyczki można spać spokojnie i WordPress aktualizuje się sam wysyłając tylko powiadomenia na email administratora witryny. Takiej funkcji automatycznych aktualizacji brakuje w Joomla a szkoda!
WordPress posiada również wtyczki tzw. buildery czyli możliwość stworzenia szablonu i wyglądu strony od zera bez znajomości HTML wszystko za pomocą myszki i najpopularniejszym takim builderem jest Elementor, który zyskał sporą popularność za proste wizualne budowanie stron. Wiele osób sobie ceni i wykonuje strony w oparciu o WordPress + Elementor.
Wszystkie powyższe elementy przekładają się na popularność, łatwość użycia i fukcjonalność dlatego WP jest najczęściej używanym systemem CMS. Popularnośc jest tak duża, że nawet jesli ktoś napotka problem to może szybko w Internecie znaleść rozwiązanie przez dużą ilość wsparcia innych użytkowników na forum czy na kanłach YouTube.

 

Kiedy ja używam WordPress ?

WordPressDla prostych i szybkich stron Internetowych w oparciu o minimalną funkcjonalność, ale rozbudowanie np. o sklep internetowy wtyczką WooCommerce nie stanowi dla mnie problemu i jeśli miałbym wykonać sklep Internetowy postawiłbym go właśnie na WP+WooCommerce ze względu na dużą ilość możliwych wtyczek do rozbudowy funkcjonalności. Większość wtyczek jest darmowa więc minimalizuje koszty utworzenia serwisu Internetowego lecz czasem trzeba niektóre funkcjonalne wtyczki kupić co dają zaawansowane możliwości i koszty utworzenia mogą się zwiększyć. Niektóre wtyczki do WP, które pomagają ja omijam ponieważ czasem sam edytuje kod źródłowy i pliki konfigurujące WordPress aby zminimalizować ilość użytych wtyczek, które i tak w moim przypadku są nie potrzebne bo sam sobie edytuje potrzebne pliki. Pozwala mi to na większą kontrole nad całą witryną Internetową. W zasadzie WP używam ostatnio często i jeśli mam postawić stronę z panelem administratora to w pierwszej kolejności wybieram WordPress ponieważ dla klienta będzie prosty w opanowaniu i łatwy w zarządzaniu. Dla mnie WP ma też wady bo jak już pisałem jest to goły system do edycji treści bez wbudowanych poważnych zabezpieczeń czy funkcjonalności dlatego trzeba doinstalowywać i konfigurować dodatkowe wtyczki, które czasem potrafią się wysypać i wykrzaczyć zawartość strony. Pomaga wtedy wyłączenie szkodliwej wtyczki dlatego ważne jest aktualizowanie wtyczek aby funkcjonowały poprawnie. Zainstalowanie wtyczki, która nie jest wspierana aktualizacjami po dłuższym czasie może sprawiać problemy i krzaczyć zawartość WWW. Czasami wyłączenie takiej jednej może wyłączyć pewną funkcjonalność i jedyne rozwiązanie to zastąpienie jej innym odpowiednikiem o aktualnym statusie co czasem wiążę się z większą konfiguracją całej witryny. Dlatego uważam, że nie przemyślane zbudowanie strony Internetowej na WordPress może być problematyczne w zarządzaniu nią na przestrzeni długiego czasu do przodu. Niektóre wtyczki premium mają roczną subskrypcję i po jej zakończeniu nie można pobierać aktualizacji i wtyczka się starzeje i nie jest dopasowana do zmieniających się technologii i standardów i mimo, że będzie działać może sprawiać problemy techniczne i narażać na niebezpieczne ataki. Dlatego rozważne dobieranie wtyczek może pomóc w bezproblemowym funkcjonowaniu witryny przez wiele lat. Taką subskrybcję można przedłużać, ale trzeba mieć to na uwadze wybierając takie rozwiązanie. Używam WordPress dla prostoty jej administracji potem i głównie z myślą o kliencie, który też chce edytować swoją stronę.

 

Joomla kolejny popularny CMS

JoomlaJoomla ma swoją społeczność użytkowników i jest stale rozwijana. Ten system jest bardziej zaawansowany i trudniejszy w obsłudze dlatego początkującemu może dłużej zająć obeznanie w systemie gdyż struktura CMS jest trochę bardziej zawiła niż w WordPress przez co można łatwo się pogubić dlatego Joomla używają zaawansowani administratorzy stron Internetowych. Goły system Joomla ma już wbudowanych sporo rozwiązań od razu do użycia i nie trzeba instalować dodatkowych wtyczek. Mimo skomplikowania ma rozwiązania lepsze od WordPress tj. opcje publikacji treści czy konfigurację systemu np. Joomla ma możliwość wymuszenia protokołu https:// a WordPress potrzebuje do tego doinstalować wtyczkę i jej konfigurowanie, chociaż w WP można to zrobić bez wtyczki konfigurując odpowiedni plik, ale jednak trzeba wykonać więcej pracy niż w Joomla. Dlatego niektóre rozwiązania w Joomla są lepsze i gotowe do wdrożenia od razu bez zbędnych konfiguracji i instalowania dodatkowych wtyczek.
WordPress ma wspomniane wtyczki do instalacji, a Joomla ma komponenty, moduły i wtyczki. Trochę bardziej rozbudowane niż w WP dlatego bardziej zawiłe. Komponent daje duże funkcjonalności do zarządzania np. można zainstalować komponent VirtueMart, który daje możliwości sklepu Internetowego. Moduły z kolei wyświetlają zawartość na stronie lub odpowiednie funkcje, wtyczka natomiast rozszerza funkcje Joomla najczęściej niewidoczne bezpośrednio na stronie WWW działające w tle. Joomla ma również dużo darmowych komponentów, modułów i wtyczek mówiąc krótko nazywa się to rozszerzeniami. Podstawowe rozszerzenia są darmowe lecz zaawansowane i rozwijane rozszerzenia są płatne. Zasada instalowania rozszerzeń jest taka sama jak ze wtyczkami w WordPress czyli ważne aby były aktualizowane na bieżąco minimalizując ryzyko krzaczenia lub ataków hakerskich. Joomla pod względem bezpieczeństwa jest stabilniejsza i jakość wykonania gołego systemu CMS. Sama Joomla ma częstsze aktualizacje swojego silnika niż WordPress i jest mniej popularna przez co jest bezpieczniejsza.
Wadą Joomla jest dużo mniejsza ilość dostępnych darmowych rozszerzeń w porównaniu do wtyczek WordPress, częściej dostępne funkcjonalne rozszerzenia w Joomla są płatne gdzie w WP jest darmowy odpowiednik. Zarówno darmowych szablonów pod Joomla jest mniej co jest wadą i zaletą ponieważ na WP jest duże prawdopodobieństwo, że wiele witryn używa tej samej darmowej templatki. Jeśli WordPress ma jakąś popularną wtyczkę np. Yoast SEO, która służy do optymalizacji pod wyszukiwarkę Google to Joomla ma odpowiednik o nazwie Route 66, która ma takie samo zastosowanie lecz inaczej się ją obsługuje. W moim skromnym zdaniu Route 66 lepiej się obsługuje niż Yoast SEO w WP. Mimo tej różnorodności i większego skomplikowania to Joomla ma ogromne możliwości rozbudowy jednak w moim obeznaniu bardziej kosztowne w realizacji lecz dla wymagających stron lepiej jest wybrać CMS Joomla. Przez swoją zawiłość np. przez wspomniane komponenty, moduły i wtyczki gdzie w WordPress jest to uproszczone tylko do wtyczek to CMS Joomla jest również intuicyjny i przez brak potrzeby doinstalowywania wielu wtyczek ma się nad systemem większą kontrolę. Z Joomla korzysta wielu Devoleperów, którzy sami sobie piszą rozszerzenia przez co Joomla jest bardziej zaawansowanym system dla stron Internetowych. Jest kilka firm, który programują rozszerzenia i udostępniają ich darmowe wersje w okrojonej funkcjonalności, a wersje zaawansowane są płatne przez to koszty wykonania takiej strony mogą być większe, ale tyczy się to też WordPress bo można na nim zainstalować kilka płatnych wtyczek i koszt wykonania też wzrośnie.

 

Dlaczego używam Joomla ?

JoomlaBo lubię CMS Joomla i od lat mój blog właśnie stoi na Joomla. Pierwszy CMS jaki się uczyłem był właśnie Joomla i każdemu też bym tak polecił, a potem dopiero WordPress.
Jak pisałem wcześniej w pierwszej kolejności wybieram WP przez jego prostotę, którą też doceniam ale Joomla przez swoje wbudowane gotowe rozwiązania jest dla mnie bardziej przystępny i jako zaawansowany użytkownik wolę Joomla lecz zbudowanie na nim np. funkcjonalnego sklepu Internetowego byłaby trudniejsza potem w obsłudze dlatego dla sklepów WWW wybrałbym WP + WooCommerce głównie przez późniejszą prostotę obsługi takiego sklepu Internetowego. Jeśli już mowa o sklepach to duże rozwinięte sklepy Internetowe sprawdzą się bardziej na CMS Prestashop lub rozwiązaniach typu SaaS. Jednak na upartego wszystko też można zrobić w Joomla pozostaje tylko kwestia sprawnej obsługi administracyjnej i kosztów związanych z realizacją rozbudowanej witryny Internetowej. Dla minimalizacji kosztów czasem taniej wyjdzie wykonanie strony na WordPress.
Joomla używam wszędzie tam gdzie mogę i nie muszę korzystać z funkconalności darmowych wtyczek WordPress. W moim doświadczeniu wolę Joomla lecz dla klientów, którzy chcą zarządzać swoją stroną wybieram prostszą formę w postaci WordPress. Ja akurat wykonuję indywidualne projekty stron Internetowych (nie z gotowych darmowych szablonów) dla obu CMS zarówno pod Joomla jak i WordPress i w zasadzie mógłbym zrobić dwie identyczne strony postawione na obu CMSach. Jeśli strona ma mieć wiele podstron o standardowych funkcjach wybrałbym osobiście Joomla lecz czasem bardziej przyszłościowe może być użycie WordPress, wszystko zależy od projektu i celów do osiągnięcia po przez stronę Internetową.

 

Który CMS jest lepszy ?

CMSJoomla i WordPress w mojej ocenie wygrywa WP lecz Joomla doceniam i lubię. Nie mam sam jednoznacznej odpowiedzi, który jest lepszy. Joomla ma więcej wbudowanych funkcji lecz mniej darmowych rozszerzeń. WordPress potrzebuje kilku wtyczek aby dorównać gołemu Joomla lecz WP ma więcej darmowych wtyczek i jest prostszy w obsłudze przez co jest tak lubiany i popularny. Jeśli ktoś woli prostotę i nie przeszkadza mu doinstalowywanie wtyczek zwiększających funkcjonalność śmiało może używać WP, ale zaawansowany administrator stron Internetowych doceni funkcje Joomla. W mojej skromnej osobie jest to ostateczne starcie dwóch popularnych CMS Joomla i WordPress opisując techniczne funkcje, wady i zalety oraz drobne problemy, z którymi trzeba sobie radzić. Tak czy owak zaawansowany użytkownik zbuduje dobrą funkcjonalną stronę na jednym lub drugim CMS. Gdy muszę zaprojektować nową stronę Internetową muszę poznać jej przeznaczenie i planowany rozwój aby wybrać dobry CMS, który pozwoli rozwinąć plany odnośnie strony Internetowej. Czasami trzeba dobrze planować na kilka lat do przodu aby nie utknąć przez źle wybrany CMS lub nie zwiększać kosztów realizacji. Przez swoją prostotę i łatwą dostępność fajnych funkcjonalnych wtyczek WordPress jest lepszy. Dla rozbudowanych stron i zaawansowanych użytkowników dobrym rozwiązaniem będzie Joomla. Wszystko zależy od przeznaczenia i preferencji użytkownika co lubi i co sobie ceni. Ja cenie sobie Joomla za wbudowane w sobie funkcje i ciekawsze niektóre rozwiązania w porównaniu do WordPress.
Powyższe porównania plusy i minusy są moją obiektywną opinią z mojego doświadczenia i w mojej ocenie jest to ostateczne starcie ponieważ w sieci jest wiele porównań CMSów lecz brak porównania fukncjonalności pomiędzy systemi z punktu patrzenia administracji w panelu systemu czy to WP-Admin czy zaplecze Joomla!. Każdy ma swoje doświadczenia i swoje spostrzeżenia więc zachęcam do dyskusji w sekcji komentarzy.

Użyte ilustracje artykułu:
Obraz autorstwa Freepik
Obraz autorstwa upklyak na Freepik

Udostępnij na Social Media: