System zarządzania treścią - CMS

System zarządzania treścią - CMS

CMS – Content Managment System czyli po prostu system zarządzania treścią, który jest instalowany na serwerze i służy do tworzenia i zarządzania stronami Internetowymi. Dzięki takim systemom zamieszczanie i zarządzanie witrynami jest proste i szybkie. Osobiście preferuję darmowy CMS Joomla, na którym prowadzę ten blog i dlatego w tym artykule skupie się głownie nad funkcjonalnością, faktami oraz mitami darmowego systemu zarządzania treścią Joomla, a także przekonuje, że darmowy Joomla nie jest gorszy a czasami bardziej funkcjonalny od innych rozwiązań CMS-ów.

Joomla jest to darmowy system zarządzania treścią (CMS) udostępniany na zasadzie Open Source. Joomla był wielokrotnie nagradzany a fakt, że można go używać za darmo oraz prosto zarządzać witryną i rozszerzać funkcjonalność serwisów www sprawiło, że Joomla jest popularne na całym świecie i wykorzystywane jako silnik stron Internetowych dla firm, instytucji rządowych, sklepów Internetowych oraz blogów i stron domowych. Więcej na temat samego CMS Joomla, oraz nowościach o systemie można znaleźć na stronie polskiego centrum Joomla http://joomla.pl/o-joomla.html

cms2Dla mnie najważniejszym aspektem oprócz wymienionych wyżej jest fakt, że Joomla ma swój harmonogram uaktualnień i jest na bieżąco aktualizowana w miarę wykrywania błędów oraz niebezpiecznych luk bezpieczeństwa. Najnowsza Joomla w wersji 3.0.3 wprowadza wiele zmian i jest jeszcze w fazie rozwojowej przez co brakuje kompatybilnych komponentów i modułów rozszerzających funkcjonalność CMS, ale zmieni się to od września 2013 roku kiedy wyjdzie wersja 3.5, pod którą to wersje powinny pojawiać się kompatybilne rozszerzenia z tą wersją i wtedy dopiero będzie można robić migrację ze starszych wersji Joomla. Obecnie korzystam z wersji Joomla 2.5.9, która ma wiele działających rozszerzeń w porównaniu do wersji 3.0.3 dlatego czekam też na wersję 3.5 i zrobię migrację a nawet może zmienię szatę graficzną z technologią Responsive Design, która pozwoli skalować stronę www do rozdzielczości wyświetlanej na ekranie użytkownika. Taka zmiana będzie musiała u mnie nastąpić ponieważ odnotowuje coraz większy ruch na swoim blogu z urządzeń przenośnych o małych rozdzielczościach, a obecny szablon strony utrudnia swobodne przeglądanie artykułów. Datkową rzeczą, o której muszę wspomnieć w najnowszej wersji Joomla zaczynającej się od cyferki 3 jest kompletna zmiana zaplecza zarządzającego stroną www, a mianowicie również jest na zasadzie Responsive Design i dzięki temu można łatwo i szybko zarządzać witryną na przenośnych urządzeniach np. na smartfonie z dostępem do Internetu.

Sporym mitem, z którym się spotkałem od osób nie ufającym darmowym rozwiązaniom jest mityczne gadanie, że Joomla nie jest profesjonalna i ktoś nie chce CMS Joomla dla swojej strony firmowej i wolą zapłacić około 3000zł za wykonanie strony przez firmę, która niby zrobi to lepiej i będzie profesjonalniej niż na Joomla. Efektem końcowym może okazać, że firma rzekomo perfekcyjna wykona stronę również na CMS tylko na jakimś mniej popularnym lub swoim własnym autorskim wykonanym dla potrzeb klientów. OK takie rozwiązanie stosuje wiele firm i dobrze się to sprzedaje, a także kupuje przez klientów, którzy cieszą się prostą obsługą swojej strony, ale niesie to za sobą pewne ograniczenia związane z rozszerzaniem strony www oraz z brakiem ciągłości aktualizacji i przez to oddalanie się od nowych standardów i technologii Internetowych. Jak wspomniałem Joomla jest otwartym oprogramowaniem i każdy zaawansowany użytkownik może udoskonalać system CMS i przesyłać swoje poprawki i udoskonalenia do centrum Joomla przez to wpływ na rozwój systemu ma w zasadzie cały świat, a nie firma licząca około 10 pracowników ze swoim autorskim CMS nie mająca czasu lub chęci na doskonalenie swojego systemu. Dzięki temu faktowi uważam, że darmowy system zarządzania treścią Joomla powinien być bardziej doceniany przez osoby, które chcą za rozsądne pieniądze zlecić wykonanie strony Internetowej i nie przepłacać bo dzięki Joomla można płacić tylko za wykonanie szablonu, a nie dodatkowo za CMS, ewentualnie za dopłatą można zainstalować Joomla na serwerze i wdrożyć witrynę do Internetu, chyba że osoba zlecająca tego nie wymaga i płaci za sam szablon pod Joomla.

sklep

Mocą darmowego Joomla jest jeszcze możliwość skorzystania z darmowego komponentu rozszerzającego CMS o funkcje prowadzenia sklepu Internetowego na popularnym komponencie Virtue Mart. Poniżej przykładowe linki do sklepów prowadzonych na Joomla + Virtue Mart:

 

Warto na koniec wymienić  inne darmowe CMS np. Wordpress, który jest przeznaczony głównie do prowadzenia blogów, ale nie tylko. Jest prosty i łatwy w obsłudze i również można instalować darmowe rozszerzenia, ale jest niewygodny dla większych witryn. Kolejnym darmowym CMS jest Drupal, który ma bardzo obszerny interfejs zarządzania treścią i jest przeznaczony raczej dla zaawansowanych administratorów i programistów stron www.

Jeśli chcesz porównać funkcjonalności trzech najpopularniejszych darmowych CMS sprawdź pod tym linkiem http://20ws.pl/blog/porownanie-cms-wordpress-joomla-drupal

Jeśli ktoś jest zainteresowany współpracą ze mną i chciałby zlecić wykonanie strony Internetowej opartej o CMS Joomla z indywidualnym szablonem proszę o kontakt

Ilustracja wykorzystana w artykule pochodzi z fotolia.pl

Udostępnij na Social Media: