Jaka powinna być strona internetowa aby sprzedawała ?

Strona internetowa, która sprzedaje

Strona internetowa powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby sprzedawać produkt lub usługę, która jest oferowana przez firmę. Jak wygląda strona internetowa, która sprzedaje ? Jest kilka znanych praktyk i elementów, które pomagają stworzyć stronę internetową, która przyciąga klientów i zwiększa sprzedaż po przez stronę Internetową. 

 

Jasny atrakcyjny i czytelny układ

Strona powinna wyglądać atrakcyjnie i profesjonalnie, z jasnym i czytelnym układem. Należy zwrócić uwagę na kolorystykę, czcionki i zdjęcia, które powinny być spójne z wizerunkiem danej marki. Strona Internetowa to jedno z pierwszych miejsc, z którą styka się potencjalny klient więc zastosowanie spójnej identyfikacji wizualnej na stronie Internetowej jest kluczowym elementem. Zachowanie spójności wyglądu strony do materiałów promocyjnych i logotypu zapewni spójną rozpoznawalność i skojarzenia z daną marką. Dlatego na początku planowania strony WWW należy zapoznać się z identyfikacją firmy lub zaprojektować ją od podstaw jako dodatkowy projekt do tworzonej strony Internetowej. Strona powinna mieć czytelny układ, który ułatwi klientom nawigację i znajdowanie potrzebnych informacji. Należy zadbać o to, aby wszystkie elementy były rozmieszczone w logiczny sposób, a informacje były łatwe do znalezienia.
Aby zachować czytelność w projekcie strony Internetowej można stosować diagram Gutenberg'a znany także jako diagram Z. To popularny układ elementów na stronie internetowej lub w publikacji drukowanej, który został opracowany przez niemieckiego drukarza Johanna Gutenberg'a w XV wieku. Diagram ten odnosi się do sposobu, w jaki ludzie odczytują i przetwarzają informacje na stronie. Pisząc wprost na miarę dzisiejszych czasów strona Internetowa jest w pierwszej kolejności skanowana, a wzrok odbiorcy podąża w kształcie litery Z.
Zgodnie z tym diagramem, strona dzieli się na cztery strefy, z których każda ma inną rolę w procesie czytania:

diagram gutenberga

  • Primary Optical Area - to pierwszy obszar, na który zwraca uwagę użytkownik. Strefa górnego lewego (Hot Zone) - ta strefa znajduje się na górze strony po lewej stronie i przyciąga uwagę czytelnika. Zazwyczaj w tej strefie umieszcza się nagłówki, logo lub zdjęcie. W tym obszarze można umieścić nagłówek wprowadzający i informujący co znajduje się na stronie lub zdjęcie. Zazwyczaj w tej strefie umieszcza się odnośniki do ważnych informacji lub przyciski CTA.
  • Strong Follow Area - jest to druga strefa zwana także jako drugorzędna, a także jako strefa górnego prawego. Ta strefa znajduje się na górze strony po prawej stronie i przyciąga uwagę czytelnika w drugiej kolejności. Warto w tym miejscu wstawić grafikę obrazującą temat strony lub treści znajdującej się z lewej strony z poprzedniej pierwszej strefy.
  • Weak Fallow Area - strefa dolnego lewego, która znajduje się na dole strony po lewej stronie i ma mniejszą wartość wizualną. Zazwyczaj w tej strefie umieszcza się informacje pomocnicze, menu lub inne przyciski CTA lub pole zapisujące do Newslettera. Jest to też miejsce na contetnt, który w fazie skanowania strony jest pomijany, ale widać go i wiadomo, że trzeba lub warto tam wrócić. Osobiście nazywam to miejscem na zawartość.
  • Terminal Area - strefa dolnego prawego (Cold Zone) - ta strefa znajduje się na dole strony po prawej stronie i ma najmniejszą wartość wizualną. Zazwyczaj w tej strefie umieszcza się informacje techniczne lub stopkę strony czy inne pozostałe informacje i elementy. Jest to strefa kończąca skanowanie wzrokiem więc warto w tym miejscu wstawić szybki kontakt, przycisk powrotu do góry strony Internetowej lub inne podobne elementy.

Diagram Gutenberg'a jest nadal często wykorzystywany w projektowaniu stron internetowych i publikacji drukowanych jako wytyczna dla umiejscowienia kluczowych elementów na stronie w sposób, który ułatwia czytanie i przyswajanie informacji. Jednak nie zawsze trzeba się trzymać sztywno tego diagramu lecz mieć świadomość jego istnienia przy rozmieszczaniu poszczególnych elementów na stronie Internetowej.

Diagram Gutenberg'a omówił kiedyś Shane Magley w filmiku na YouTube, który wstawiam poniżej dla chcących zagłębić temat diagramu Z.

 


Zawartość i interakcja z użytkownikiem

wireframeStrona Internetowa, która sprzedaje powinna mieć przemyślaną i wartościową zawartość, która przyciągnie uwagę klientów i zachęci ich do skorzystania z oferowanej usługi lub produktu. Należy zadbać o to, aby informacje były klarowne i zrozumiałe, a zdjęcia i grafiki były estetyczne i dopasowane do treści. Należy dokładnie opisać zakres usług i wyróżnić elementy dające wartość, a jeśli sprzedawany jest produkt fizyczny należy dodać wysokiej jakości zdjęcia obrazujące oraz opisać szczegółowo. Wszystkie informacje muszą być łatwe do odnalezienia i dobrze sformatowane. Im więcej unikatowej treści to wyszukiwarka Google da stronie lepszy ranking i będzie wyżej pozycjonowana w wynikach wyszukiwania. Jednak mówi się, że użytkownicy nie czytają lecz skanują strony Internetowej i w większości przypadków tak jest więc niby nie ma sensu zalewać strony obszernym tekstem na temat usługi lub produktu. Po części tak i nie ponieważ jak wcześniej wspomniałem unikatowa długa treść wpływa pozytywnie na SEO i wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, a zainteresowany klient usługą czy produktem będzie szukał jak najwięcej informacji i wtedy szczegółowy opis może wpłynąć na decyzje zakupową lub decyzje zlecenia usługi. Jeśli strona internetowa sprzedaje produkty, to koniecznie trzeba zadbać o wygodny i intuicyjny proces zakupowy, który pozwoli klientom łatwo dokonać zakupu. Możesz też oferować różne formy płatności, takie jak karty kredytowe, przelewy internetowe, itp. a także wybór formy dostawy czy to ma być kurier, paczkomat czy poczta polska, każda opcja zwiększa szanse zakupowe ponieważ każdy użytkownik ma inne preferencje odbioru zamówionej paczki. Dlatego udostępnienie przykładowo tylko kuriera jako opcji dostawy może być dla kogoś nie wygodne bo wolałby odebrać na spokojnie w paczkomacie lub ma blisko aby odebrać na poczcie. Brak wyboru dla danego klienta może spowodować porzuceniem zakupu na danej stronie Internetowej.

Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik.comNa stronie powinny być widoczne elementy, które zachęcają klientów do działania, takie jak przyciski "Kup teraz" lub "Zamów bezpłatną wycenę". Takie przyciski na stronach Internetowych nazywa się przyciskami CTA (Call to Action - tłum. wezwanie do działania) to kluczowe elementy na stronie internetowej, które zachęcają użytkowników do podjęcia pożądanej akcji. Przykładowe akcje, które mogą zachęcić do podjęcia działania za pomocą przycisków CTA to: dokonanie zakupu, zapisanie się na newsletter, pobranie pliku, zarejestrowanie się na stronie czy skontaktowanie się z firmą. Aby przycisk CTA był skuteczny, powinien być odpowiednio umiejscowiony na stronie i wyróżniać się kolorystyką oraz treścią od pozostałych elementów. Ważne jest także, aby tekst na przycisku był klarowny, krótki i zachęcający, np. "Kup teraz", "Zapisz się", "Pobierz za darmo". Dodatkowo, warto stosować różne rodzaje przycisków, takie jak przyciski z efektem hover (zmiana koloru po najechaniu kursorem myszy) czy przyciski animowane, aby przyciągnąć uwagę użytkownika i zachęcić go do kliknięcia. Badania pokazują, że stosowanie przycisków CTA zwiększają interakcje użytkownika ze stroną Internetową co skutkuje większą sprzedażą czy też inną czynnością pożądanej akcji kryjącej się pod przyciskiem CTA.
Oczywiście nie można zapomnieć o dostosowaniu do urządzeń mobilnych - W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania stron internetowych. Dlatego strona internetowa, która sprzedaje powinna być responsywna i dostosowana do różnych urządzeń, co pozwoli na łatwe korzystanie z niej na smartfonach i tabletach. Co raz częściej bardziej projektuje się pod smartfony lub też natywne aplikacje webowe dla sklepów Internetowych, które bardziej ułatwiają poruszanie się po sklepie Internetowym na urządzeniu przenośnym.

 

Optymalizacja i marketing 

content marketingPo przygotowaniu strony Internetowej zgodnie z powyższymi wskazówkami należy pamiętać, że budowanie strony internetowej, która sprzedaje to proces, który wymaga ciągłej optymalizacji i testowania. Analizuj swoje statystyki, reaguj na opinie klientów i wprowadzaj zmiany, aby ciągle poprawiać efektywność swojej strony i zwiększać sprzedaż. Trendy w Internecie zmieniają się szybko i trzeba się do nich dostosować. Należy również zastosować strategię marketingową, która zachęci klientów do odwiedzenia strony i dokonania zakupów. Można wykorzystać reklamy na platformach społecznościowych, kampanie mailingowe lub SEO (optymalizację pod kątem wyszukiwarek). Pisałem kiedyś na blogu Jak pozyskiwać klientów przez stronę Internetową i jest to artykuł uzupełniający obecny wpis ponieważ po za przygotowaniem interaktywnej strony Internetowej, która sprzedaje należy potem zadbać o SEO i pozyskiwanie ruchu na stronie Internetowej aby te interakcje z użytkownikiem pozyskać. Dlatego trzeba zadbać o optymalizację SEO, ruch na stronie po przez social media lub też po przez płatną reklamę. 

 

Podsumowanie

Podsumowując strona Internetowa, która sprzedaje musi być zrealizowana w przemyślany sposób z unikatową treścią na temat usługi lub produktów. Najpiękniejsza strona nie zrobi roboty jeśli zapomni się o ułatwieniu czytania, kluczowych miejscach do rozmieszczenia treści i innych elementów. Kiedyś robiło się promocje, że każda firma musi mieć stronę Internetową i koniec. Dziś marketing treści w Internecie jest tak obszerny, że trzeba odpowiednio przygotować stronę Internetową pod swoją grupę odbiorców i dopiero pozyskiwać klientów przez stronę Internetową. Strona WWW zrobiona na szybko bez stosowania zasad i przemyśleń projektowych i pozostawiona sama sobie nie przyniesie ruchu w witrynie, a jeśli nawet to nie będzie miała pozytywnego wpływu na decyzje zakupowe. Często widzę sponsorowane posty na Facebooku oferujące wykonanie strony internetowej w 1 dzień lub w 3 dni no i ok da radę wykonać przykładowo stronę z 5 podstronami w 3 dni, ale na ile będzie to unikatowy przemyślany projekt ? 
Chcąc zaistnieć w sieci należy przeanalizować pewne elementy np. ustalić personę czyli grupę odbiorców, potem podjąć decyzje projektowe lub zrobić testy A/B i ostatecznie wdrożyć rozwiązanie, które będzie pracować a nie tylko wisieć w Internecie. Firmy interaktywne działające w głównie w Internecie powinny postawić na przemyślane profesjonalne rozwiązania dlatego uświadamiam takimi wpisami na moim blogu, że chociaż ładna strona, szybko zrobiona i tania to nie przyniesie korzyści jeśli nie jest zaprojektowana pod odbiorcę docelowego. Każda firma i każda branża jest inna więc należy odpowiednio przeanalizować potrzeby dla danej strony Internetowej aby nie robić tego szablonowo w przysłowiowe 3 dni. Prfesjonalne podejście i przemyślany projekt spełniający oczekiwane zadanie można nazwać stroną internetową, która sprzedaje.

 
Zielona ilustracja "Click" jest to Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Udostępnij na Social Media: