Projektowanie grafiki do druku

Projektowanie grafiki do druku

Wiele jest poradników i wskazówek dotyczących przygotowania projektu graficznego do druku, które można łatwo znaleźć w Internecie na innych blogach czy serwisach o takiej tematyce, a mój artykuł będzie o tym jakie projekty graficzne są przeznaczane do druku i jakie podstawowe zasady przy tym zachować oraz do jakiej drukarni wysłać gotowy projekt przykładowej ulotki.

Podstawową zasadą grafiki do druku jest wykonanie jej w trybie kolorów CMYK i rozdzielczości co najmniej 300dpi (300px na cal kwadratowy). Dlatego nie warto na własną rękę wysyłać plików do drukarni jeśli nie wiemy np. w jakim trybie kolorów jest zrobiony, ale jeśli drukarnia jest porządna to nie przyjmie takiego pliku lub poinformuje swojego klienta, że plik nie spełnia minimalnych wymagań do druku i wydrukuje tylko na odpowiedzialność klienta. Zdarzają się jednak drukarnie, które nie informują o takich rzeczach i po prostu drukują nie biorąc odpowiedzialności za jakość wydruku przesłanego do nich kiepskiej jakości pliku. Warto w takich przypadkach skorzystać z doświadczonych grafików, którzy doradzą jaki plik można przekazać do druku jeśli dysponujemy własnym prywatnym, który ktoś chciałby wydrukować.

cmyk

drukJednak nie o tym tak na prawdę chciałem pisać, a o projektach graficznych do druku, które są przekazywane do drukarni. Takimi projektami jak łatwo się domyśleć, ale nie wszyscy dobrze o tym wiedzą są wizytówki, plakaty, papier firmowy, teczki ofertowe czy foldery, opakowania, ulotki i torby przykład takiego materiału widoczny na ilustracji na samym dole artykułu.

offsetProfesjonalnie przygotowany projekt graficzny np. ulotki zaprojektowany według wymagań klienta przesyła się do drukarni ze ściśle określonymi zasadami przygotowania do druku przekazanymi przez drukarnie, a każda drukarnia przedstawia swoje wymagania. Spowodowane jest to przez stosowanie różnych typów i modeli drukarek przez drukarnie czy też różnymi gilotynami, które potem przycinają przykładową ulotkę z arkusza papieru do odpowiedniej wielkości. Przy gotowym projekcie przykładowej ulotki wysyła się ją do drukarni, która stosuje druk offsetowy, dobrą zaletą takiego druku jest jego koszt, który jest tańszy od ilości nakładu tzn. im większy nakład tym taniej kosztuje jedna sztuka wydruku. Osobiście współpracuję z kilkoma dobrymi i tanimi drukarniami, które profesjonalnie i bardzo dobrej jakości drukują każdy mój projekt dlatego też zachęcam do skorzystania z moich usług graficznych, w których to usługach dbam o zlecony projekt od początku projektowania aż do wysłania projektu do drukarni, a klient może tylko odebrać paczkę z wydrukiem przesłaną kurierem przez drukarnię nie martwiąc się o wydruk projektu i zasadami z tym związanymi bo ja się tym w całości i profesjonalnie zajmę, a więc zachęcam do współpracy. 

do druku

Źródłem ilustracji tego artykułu jest serwis Fotolia.pl

 

Udostępnij na Social Media: