Grafik komputerowy – usługi projektowania graficznego

Grafik komputerowy – usługi projektowania graficznego

Pracę grafika komputerowego można podzielić na klika kategorii zaczynając od grafiki reklamowej, a na ilustracjach artystycznych kończąc. W każdym bądź razie usługi grafiki komputerowej udzielają się głównie w branży reklamowej i na tego rodzaju usługi popyt stale rośnie. W tym artykule opiszę poszczególną pracę grafika komputerowego oraz zakres usług graficznych jakich można się spodziewać.

 

Czym zajmuje się grafik komputerowy nie każdy wie do końca, ale wystarczy otworzyć gazetę lub chodząc ulicą zobaczyć plakaty lub banery reklamowe, których pełno w każdym mieście. Zarówno w gazecie kompozycją zdjęć, układem czasopisma i składem tekstu zajmuje się grafik, reklamy które widać na ulicy również przygotowuje grafik komputerowy wykorzystując różnego rodzaju oprogramowania do tworzenia i edycji grafiki. Dodatkowo graficy zajmują się wizualizacją i modelowaniem 3D, animacją komputerową czy efektami specjalnymi w montażu filmów video. Każde z tych czynności można podzielić na kategorie, które opisze poniżej.

 

Grafika 2D – grafika reklamowa i grafika użytkowa

Jest to przede wszystkim obraz płaski wykonywany grafiką rastrową lub wektorową i jest to najpopularniejsza forma grafiki komputerowej oraz najbardziej pożądana wśród szukających usług graficznych. W tej kategorii wykonywane są materiały reklamowe tj. ulotki, plakaty, banery, bilbordy, systemy roll-up, katalogi, broszury, wizytówki, opakowania itp. oraz grafiki artystyczne jak foto manipulacje czy inaczej zwane fotomontaże oraz ilustracje na okładki czy plakaty.  Grafiką użytkową można nazwać szaty graficzne stron internetowych oraz grafika do aplikacji internetowych i mobilnych, a także do interfejsów użytkownika. Więc gdzie się nie obrócimy widać efekt pracy grafika komputerowego np. mijając reklamy na mieście, przeglądając gazetę, serfując po Internecie czy korzystając z aplikacji na swoim smartfonie.  Stosunkowo młody zawód, który można zaliczyć do zawodów przyszłościowych, który wpływa na otaczający nas świat w formie wizualnej i cyfrowej. Każda świadoma firma powinna skorzystać z takich usług chociażby dla projektów ulotki czy innej reklamy, a jak wiadomo reklama dźwignią handlu, a najważniejsze w reklamie i marketingu jest identyfikacja wizualna dla marki lub produktu, którą też kreuje grafik. Tak więc usługi projektowania graficznego głównie w branży reklamowej stale rosną  i są kierowane do firm z każdej branży.

 

Wizualizacja i modelowanie 3D

W tej dziedzinie graficy zajmują się projektowaniem trójwymiarowym np. wizualizacje pomieszczeń w 3D, modelowaniem całych budynków, postaci, samochodów czy innych obiektów. Tę dziedzinę grafiki wykorzystuje się głównie technicznie do wizualizacji produktów lub stworzenia nowego modelu np. krzesła, ale również można z powodzeniem wdrażać projekty 3D w reklamę gdzie utworzony obiekt 3D można edytować w Photoshopie nadając dodatkowych efektów i bardziej artystyczny aspekt. Najczęściej z tego rodzaju usług korzystają projektanci wnętrz do wizualizacji pomieszczenia lub firmy chcące zwizualizować swój produkt w formie 3D mając tylko szkice i pomysł.

 

Animacja komputerowa

Animacja komputerowa jest poddziedziną grafiki komputerowej i wykorzystuje się ją na dwóch płaszczyznach zarówno 2D jak i 3D. W tak zwanej grafice płaskiej wykorzystuje się animację dla banerów internetowych czy sliderów na strony WWW, ale również do prostych animacji filmowych. Animacja 3D jest wykorzystywana np. w bajkach, filmach lub grach komputerowych. Z powodzeniem animacje 2D i 3D wykorzystuje się w reklamie gdzie stworzoną animacje nanosi się na nagranie filmowe lub też w całości jest to animacja komputerowa w formie wyrenderowanego filmu. Zastosowań jest wiele i oglądamy je w filmach fantastycznych jak i w reklamach telewizyjnych. 

Szczerze pisząc ciężko jest zawładnąć każdą podkategoriom w grafice i być w tym dobrym, ale warto wszystkiego próbować i być naprawdę dobrym chociaż w jednej dziedzinie. Jeśli ktoś ma smykałkę do rysowania może śmiało rozwijać tą umiejętność na tablecie graficznym i rysować świetne ilustracje graficzne. Każdą specjalność grafiki komputerowej można śmiało się wyuczyć bez kończenia studiów kierunkowych bo już wielu młodych talentów udowodniło, że są dobrymi grafikami z dobrymi realizacjami będąc np. po szkole gastronomicznej. Spotkałem się kiedyś ze zdaniem, że na studiach w kierunku grafiki nie da się nauczyć jednej ważnej rzeczy, a mianowicie rozmowy i zbieraniu ważnych informacji odnośnie realizowanego projektu dla klienta. Nie wystarczy nauczyć się obsługi programów graficznych i być kreatywnym jeśli odpowiednio nie zrozumiemy potrzeby klienta na wykonanie określonego projektu, czasami trzeba długich rozmów ze zleceniodawcą i wytrwałości w przekonywaniu i odradzaniu pomysłów, które dla klienta są świetne. Praca z klientami nie jest taka prosta niż samo projektowanie i trzeba się liczyć z wieloma zwrotami w naszym kierunku np. najpopularniejsze zdanie od klienta jakie usłyszy każdy grafik to „jak bym umiał zrobiłbym to sam, a Panu specjaliście zajmie to 5 minut więc czemu taka cena?”. Prawda jest taka, że jakby każde zlecenie zajmowało 5 minut to nie pracowałbym kilka godzin dziennie i nie przechodził przez cały proces: kontakt – ustalanie szczegółów zlecenia – proces projektowania – ewentualne poprawki i oddanie projektu.

Udostępnij na Social Media: